sztuka

TEATR – SPEKTAKLE

WYSOKIE C – pierwszy w Polsce spektakl online na żywo

„Wysokie C” w reżyserii Joanny Grabowieckiej to sztuka od kobiet dla wszystkich, którzy za czymś tęsknią.

Marta szuka… prawdziwej siebie. Tej, którą dawno uciszyła, której odebrała prawo do życia wg własnych reguł, prawo do odpoczynku, do marzeń. Bohaterka cwałuje przez życie nie wiedząc już po co. Zmaga się z presją, bezsennością i niskim poczuciem wartości. Czuje, że już nic dobrego w jej życiu się nie wydarzy, że jest za późno. W tym pędzie, coś jednak szepcze, by szukała. Szuka więc, pomimo towarzyszącego jej lęku. A podróż ta to tango humoru i melancholii. Raz bawi, raz zmusza do refleksji, doprowadzając ją do prawdy o najwyższej wartości osobistej.

Nie bez znaczenia jest fakt, że autorką tekstu jest grająca zarazem główną rolę Olga Kordys Kozierowska. „Wysokie C” to fikcja autobiograficzna, inspirowana osobistą historią autorki, ale i historiami kobiet, które spotkała na swojej drodze zawodowej. To portret współczesnej kobiety, która budzi się do życia i czerpie z niego wszystko to, co sprawia, że nareszcie czuje się w pełni sobą. Głównej bohaterce, Marcie, towarzyszy Mary (Magdalena Górska), przyjaciółka, powierniczka, mentorka…
Kim jest Mary?

„Wysokie C” to fikcja autobiograficzna, inspirowana osobistą historią autorki (Olgi Kordys-Kozierowskiej), ale i historiami kobiet, które spotkała na swojej drodze zawodowej i osobistej. Olga Kordys-Kozierowska jest prezeską fundacji Sukces Pisany Szminką: największej i najstarszej społeczności kobiet przedsiębiorczych w Polsce. Jej misją jest kompleksowe wspieranie kobiet, dostarczanie im fachowej wiedzy niezbędnej do rozwoju osobistego i zawodowego oraz motywowanie ich do podejmowania odważnych działań i spełniania marzeń.

Spektakl miał mieć swoją premierę 28 marca 202o roku w Teatrze Mazowieckim. Z oczywistych przyczyn wydarzenie musiało zostać przełożone. Dlatego twórczynie sztuki zdecydowały się na przeniesienie go online. Został realizowany LIVE z dwóch różnych lokalizacji, w tym samym czasie, na żywo. Scenariusz i reżyseria zostały dostosowane do transmisji online. Aktorki  zagrały z oddzielnych pomieszczeń, nie mając ze sobą bezpośredniego kontaktu.

PREMIERA odbyła się 10 maja 2020 roku.

Reżyseria: Joanna Grabowiecka
Obsada: Olga Kordys Kozierowska (Marta) i Magdalena Górska (Mary)
Wideo i fotografie 2, 3, 5: Maciej Cioch
Muzyka: Agnieszka Kamińska

Producenci: Fundacja Sukces Pisany Szminką, Mazowiecki Instytut Kultury
Producenci wykonawczy: Jan Dołęga-Kozierowski, Jakub Wojdecki
Operatorzy kamer: Tomek Kozieł, Sebastian Kniza
Partner techniczny: Grupa e4e
Mecenas Sztuki: Mastercard Partnerzy: BNP Paribas Bank Polska, Coca-Cola
Partner audio: Audioteka.pl
Współpraca scenograficzna: Marro
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy
Patroni Medialni: Forbes Women Polska, Chillizet, Wysokie Obcasy Praca, Uroda Życia, Polki.pl

Potrzebujesz motywacji lub inspiracji do zmiany, ZAPRASZAM Cię do zobaczenia spektaklu!
Link powyżej!:)
<3

Wanda. Niezwykła i tym bardziej dla mnie inspirująca praca, bo na zaproszenie Marii Sadowskiej pokusiłyśmy się o nie lada eksperyment teatralny – zdecydowałyśmy się wspólnie wyreżyserować monodram (sic.!) z diabelnie odważną Anitą Jancią Prokopowicz, która zdecydowała się wspiąć z nami dwiema jednocześnie na aktorski Everest, aby oddać swoje ciało, umysł, duszę i ducha, i zaprząc je do opowiedzenia historii życia Wandy Rutkiewicz, wybitnej polskiej himalaistki, która jako pierwszy Polak i trzecia na świecie kobieta zdobyła najwyższy szczyt świata. A potem zdobywała kolejne poświęcając górom wszystko, co najcenniejsze. Zapraszam do Bielska-Białej!
Scenariusz: Wiesława Sujkowska
Reżyseria: Joanna Grabowiecka i Maria Sadowska
Scenografia, wideo: Ilona Binarsch
Muzyka: Maria Sadowska
Światło: Joanna Grabowiecka i Ilona Binarsch
Obsada: Anita Jancia Prokopowicz
Premiera spektaklu: 14.10.2017, Teatr Polski, Bielsko-Biała.
Fragmenty spektaklu:

Więcej o spektaklu: tutaj.

CZŁOWIEK CZŁOWIEKOWI WILKIEM…
Od wrześnie do grudnia 2017 roku trwały warsztaty teatralne dla utalentowanej młodzieży z Warszawy i okolic, których końcowym efektem był spektakl „Człowiek człowiekowi wilkiem, a zombie zombie zombie” na podstawie debiutanckiej powieści Marka Hłaski „Wilk”.

„Pogodzenie się ze światem jest równie małoznaczne, jak i bunt i wściekłość przeciw niemu”. Więc czemu się nie buntować? Czy uległość wobec systemu to sposób na szczęście?

„Wilk” Marka Hłaski dla nas był tylko/aż inspiracją. Wysyłamy Ryśka w podróż, którą każdy z nas odbywa, z gorszym lub lepszym skutkiem. Istotą naszego spektaklu nie są bohaterskie czyny w obronie wspólnoty, tylko małe kroki, krzywo stawiane w kierunku dobra jednostki. Czy Wilk-Rysiek to jeszcze człowiek? W którym momencie stajemy się zombie?

Spektakl był rezultatem trzymiesięcznych warsztatów zorganizowanych przez Agencję Dramatu i Teatru. Scenariusz opracowała grupa dramaturgiczna (Aleksandra Górecka, Aleksandra Grzejszczak, Julia Perendyk, Wiktoria Milwicz, Olaf Parfianowicz) pod opieką Sandry Szwarc i Artura Pałygi. Grupę aktorską (Dominika Banaszek, Zofia Chlebus, Jana Denisiuk, Aleksandra Janik, Natalia Karcz, Izabela Łopuska, Hubert Miłkowski, Julia Konstancja Modzelewska, Karolina Rostalska, Leon Strzelecki, Wiktoria Wadecka, Jan Wesołowski, Witold Wojciechowski, Jan Nowodworski) przygotowała i wyreżyserowała spektakl Joanna Grabowiecka. Autorem scenografii jest Maciej Cioch. Zespół składał się z warszawskiej młodzieży w wieku gimnazjalnym i licealnym. „Wilk” to debiutancka powieść Marka Hłaski, opublikowana dopiero w 2015 r. jak, zaś spektakl stanowi pierwszą próbę teatralizacji tego tekstu – oraz debiut zespołu.

Premiera miała miejsce w Instytucie Teatralnym 17 grudnia 2017 r.

Kalkstein. Czarne Słońce. Historia Ludwika Kalksteina-Stolińskiego, odznaczonego Krzyżem Walecznych oficera AK, który decyduje się przejść na stronę gestapo. W wyniku jego denuncjacji zaaresztowanych, skazanych na śmierć lub wysłanych do obozów koncentracyjnych zostaje blisko 500 osób związanych z polskim podziemiem, wśród nich jest gen. Stefan Grot-Rowecki. Ludwik Kalkstein-Stoliński – zdrajca, po wojnie współpracownik SB, a zarazem autor poczytnych książek w czasach powojennych, mitoman, który potrafił rozkochać w sobie wiele kobiet i przekonać do siebie takich pisarzy, jak Jerzy Andrzejewski. Główną bohaterką spektaklu była jednak Ojczyzna. Polska. Dumna, szczodra, kochająca, a zarazem sponiewierana, zraniona i zdradzona.
Scenariusz: Julia Holewińska
Reżyseria: Joanna Grabowiecka
Asystent reżysera: Tomasz Wiśniewski
Scenografia i światło: Mirek Kaczmarek
Muzyka: Maciej Zakrzewski
Ruch sceniczny: Magdalena Koza
Głosu do hymnu użyczyła: Aleksandra Andrzejewska
Obsada:
Matylda Baczyńska
Rafał Fudalej
Karolina Gibki
Natalia Kalita
Ireneusz Pastuszak
Andrzej Plata
Bogdan Słomiński
Tomasz Wiśniewski
Małgorzata Wojciechowska
Muzyka na żywo: Maciej Zakrzewski

Prapremiera spektaklu odbyła się 5.12.2015 na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Koprodukcja Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie oraz Łaźni Nowej w Krakowie.

Fragmenty spektaklu:

Więcej o spektaklu: tutaj.

Wystarczy zasnąć, aby się przebudzić. Spektakl inspirowany snami dzieci z Sahary, Indonezji, opolszczyzny oraz jednego z warszawskich przedszkoli dla dzieci słabo słyszących. Niezwykła, inspirująca podróż w głąb dziecięcej wyobraźni i cenna współpraca z Dagną Ślepowrońską, z którą wspólnie napisałyśmy scenariusz.
Scenariusz: Joanna Grabowiecka, Dagna Ślepowrońska
Reżyseria: Joanna Grabowiecka
Scenografia: Justyna Łagowska
Muzyka: Sambor Dudziński, Michał Kowalski
Ruch sceniczny: Magdalena Koza
Projekcje multimedialne: Bartosz Zapart
Asystentka reżyserki: Katarzyna Dudzic – Grabińska
Asystentka scenografki: Katarzyna Jeznach
Wykonanie części kostiumu dla postaci Luny i Lunarisy: Elżbieta Żłobicka
Obsada:
Karolina Gorzkowska
Jakub Kowalczyk
Aleksandra Mikołajczyk
Elżbieta Żłobicka
Anna Jarota
Dorota Nowak
Zygmunt Babiak
Łukasz Bugowski
Krzysztof Jarota
Agnieszka Zyskowska-Biskup
Andrzej Szymański
Muzyka na żywo: Michał Kowalski

Prapremiera spektaklu odbyła się 19 września 2015 w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.

Więcej o spektaklu: tutaj.

Migotliwa przestrzeń. Na styku poezji Różewicza i trzech dramatów Shakespeare’a wydarza się teatr przemocy i czułości. Narzędziem jest ciało. Celem dotyk.
Pięć postaci szekspirowskich, Desdemona, Otello, Romeo, Julia i Hermia ożywa dzięki interpretacji trzech młodych aktorek, które szkicują najpiękniejsze, ale i najbardziej tragiczne chwile z życia swoich bohaterów. W migotliwej przestrzeni, pomiędzy wyobraźnią a rzeczywistością.
Spektakl inspirowany Duszyczką Tadeusza Różewicza i dramatami Williama Shakespeare’a: Otello, Romeo i Julia oraz Sen nocy letniej.
Scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne, przestrzeń: Joanna Grabowiecka
Współpraca scenograficzna: Julia Malinowska
Światło: Andrzej Król
Muzyka: Bertrand Cantat, Jacaszek, Soap Kills
Opieka techniczna: Maksymilian Michasiów
Obsada:
Magdalena Maścianica
Natalia Matuszek
Izabela Zerwiłebska

Prapremiera spektaklu odbyła się 15.01.2015 w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie.

Więcej o spektaklu: tutaj.

Most nad doliną. Romeo i Julia naszych czasów. Historia nastoletniego, wrażliwego chłopaka, poszukującego zrozumienia i silnych emocjonalnych więzi, których nie potrafią zapewnić mu rodzice. To współczesna opowieść o samotności młodych ludzi, nie mogących odnaleźć sensu w świecie pozbawionym autorytetów.
Tekst: Janós Hay
Reżyseria: Joanna Grabowiecka
Scenografia: Zuzanna Srebrna
Muzyka: BAPU
Asystentka reżyserki: Katarzyna Adamczyk-Kuźmicz

Obsada:
Magdalena Tabor (gościnnie)
Rafał Fudalej (gościnnie)
Wojciech Kalinowski
Maksymilian Michasiów (gościnnie)
Sebastian Perdek
Katarzyna Adamczyk-Kuźmicz
Sonia Jachymiak
Daria Polasik (gościnnie)
Iwona Sapa

Premiera 29 marca 2014, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie.


fot. Monika Lisiecka

Więcej o spektaklu:tutajtutaj .

Ene due rike fake. Inspirowana m.in. Alicją w krainie czarów oraz autentycznymi wydarzeniami z życia trzech dziewczyn, opowieść o Lali, Alicji i Marysi, z których każda na swój sposób próbuje oswoić wspomnienia, aby doświadczenia przeszłości przekuć na siłę, poczucie godności i szczęście.
Tekst: Marzena Matuszak
Reżyseria, przestrzeń i opracowanie muzyczne: Joanna Grabowiecka
Kostiumy i asystentka reżyserki: Izabela Świrkowska
Ruch sceniczny: Magdalena Koza
Premiera spektaklu odbyła się 29.12.2013 w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Więcej o spektaklu: tutaj.

Gry ekstremalne na podst. niedokończonego tekstu Ewy Gawlikowskiej-Wolf oraz Elżbiety Chowaniec.
Jak funkcjonują miłość, prawda, przyjaźń, wiara, a wreszcie codzienna rzeczywistość w obliczu śmierci? Co staje się ratunkiem w sytuacji granicznej? Jak poradzić sobie z odchodzeniem bliskiej osoby? „Gdzie ten Bóg?”, gdy pełna życia, młoda dziewczyna poznaje diagnozę, przed którą nie ma ucieczki?
Reżyseria: Joanna Grabowiecka
Scenografia, kostiumy: Zuzanna Srebrna

Muzyka i dźwięk: Agnieszka Lucya (śpiew) i Tomasz Kurowski
Reżyseria świateł: Andrzej Król
Wizualizacje: Katarzyna Szarek
Asystentka reżyserki: Wiktoria Konopko
Obsada:
Anna Gorajska
Rafał Fudalej
Robert T. Majewski
Kamil Siegmund
Elżbieta Kijowska
Henryk Niebudek
Zuzanna Grabowska
Małgorzata Niemirska
Janusz R. Nowicki
Maciej Wyczański

Premiera spektaklu odbyła się w Teatrze Dramatycznym 12 października 2013 r. na scenie na Woli im T. Łomnickiego.

Więcej o spektaklu: tutaj.

Akacje i cynamon. Montaże – mój autorski spektakl dyplomowy, do którego scenariusz napisałam w oparciu o biografię i korespondencję Brunona Schulza z kobietami jego życia, Deborą Vogel, Romaną Halpern, Józefiną Szelińską (Juną), Zofią Nałkowską i Anną Płockier.
Akacje i cynamon… to hołd złożony wyjątkowym kobietom, bez których wsparcia, inspiracji, miłości i/lub przyjaźni twórczość Brunona Schulza z pewnością miałaby inną temperaturę. Być może w ogóle nie byłoby TEGO Brunona. To zarazem intymny portret artysty. Widzimy go oczami kobiet, na których życiu jego obecność wywarła przemożny wpływ. Te historie splatają się ze sobą, jednak wojna sprawi, że większość tych wątków zostanie brutalnie zerwanych. Dopełniając tym samym wspólnego losu samego Brunona i większości bohaterek spektaklu.
Premiera: 3.10.2012, Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich, Warszawa.

Więcej informacji o spektaklu: tutaj.